תמיר ליאון, אנתרופולוג יישומי

מאמרים

09 אוגוסט, 2023 twitter Linkedin facebook

דור ה Z – עתידנות

נכתב על ידי תמיר ליאון, אנתרופולוג יישומי

 

עתידנים מזהים דפוס של 4 דורות עוקבים שחוזר על עצמו כבר 500 שנה לפחות. הדפוס מתחיל תמיד באירוע קטסטרופלי.

הגרסה העכשווית נראית כך:

הדור הראשון: דור המייסדים. חווה את פוטנציאל הרשע של האדם: מלחמות עולם, שואה ופצצות אטום. פעל לתיקון החברה האנושית באמצעות הקמת מוסדות בינלאומיים וחינוך ילדים ומבוגרים.

הדור השני: דור האני (הבומרז). חווה את האסון דרך טראומות ההורים. המיר את הפחד ממלחמה במימוש עצמי. כתוצאה מכך הקדיש פחות זמן לילדים.

התרכז בפיתוח החוויה האישית: תרבות צריכה, בידור, מותגים ופרקטיקות לשיפור עצמי.

הדור השלישי:  (דורות X+Y): ציני, פאסיבי, סקפטי לגבי הנהגה וסמכות בכלל, חרד לילדים משום שלא היה עימם מספיק ולכן לא סומך עליהם שיסתדרו. הורות הליקופטר וילדים לא עצמאיים.

ערכים מובילים: מעבר מעבודת יתר (X) לחשיבות הפנאי (Y), סגידה לטכנולוגיה, ירידה בלאומיות מול הגלובליזציה. ליברליות כאמצעי למסחר ללא חסמים.

פעולותיו מעוררות כוחות נגד שמחפשים קהילתיות, מוסר, משמעות ואת הבטחון שמספקות האמירות המוחלטות והם חרדים מהתפרקות ההסכמות הישנות.

הפיתוחים הטכנולוגיים מעצימים את הבדידות והניכור ובונים חיץ בין הקבוצות השונות בחברה שמחליפות את המפגש הפיזי המתון ביניהם במפגש וירטואלי מוקצן.

הדור הרביעי: ילדי המילניום החדש (דורות Z + אלפא ). חש שהכול סוגר עליו: בשחיתות, בסכנות הקיימות, בבדידות, בקיצוניות,  בחוסר ההזדמנויות שמציע לו העולם.

הדור הזה יגיע יום אחד לקצה ויעשה מהפכה. אם כל המהפכות.

אבל הסוציאליזציה שלהם יצרה דור הרבה פחות אמפטי, חרדתי, נוטה לקיצוניות ולחוסר פשרה, חסר סבלנות לתהליכים ומחפש פתרונות מידיים, דור שמכנה אלימות בשם "תוכן".

טיפ: כשאתם נמצאים בהפגנות כל שהן, התבוננו בגיל המפגינים. האלימים ביותר הם בני ה 20-30 – דור ה Z.

המהפכה שהדור הזה יפיק תהיה כה קיצונית וחסרת חמלה שהיא תביא עלינו את האסון הגדול שיסכם את המחזור בן 4 הדורות הזה. תחשבו הירושימה ומלחמות אחים בכל העולם.

מסקנה: הסכנה הגדולה באמת היא לא המצב העכשווי אלא מהפכת הדור הצעיר. לפיכך אין ברירה וצריך לעשות אותה בעצמנו ובמהרה. צריך להיכנס ל Mindset של שינויים גדולים באומץ בלי לוותר ובלי להתעצל. במקביל לעבוד בבתים ובמוסדות החינוך על חמלה, כישורים חברתיים ומפגשים יזומים ממושכים בין קבוצות שונות בחברה, כי אחרי המהפכה של הצעירים לא יישארו מנצחים.

תמיר ליאון הרצאות

תמיר ליאון פודקאסט TAKE 5

חוסן ארגוני – MRIO

 

Intel
contact
GET IN TOUCH