תמיר ליאון, אנתרופולוג יישומי

מאמרים

24 דצמבר, 2020 twitter Linkedin facebook

חוסן נפשי – החיים שלכם ב STRESS

נכתב על ידי תמיר ליאון, אנתרופולוג יישומי

 

עצרו!

BLUE CROSS BLUE SHIELD ASSOSIATION) BCBSA) הוא הארגון הרפואי הגדול בעולם. הוא מאגד 36 חברות המספקות ביטוח רפואי לשליש מהאמריקאים. המחקר שנציג נעשה על ידי הארגון על 55 מיליון איש המספקים תעודות רפואיות על מצבם. מחקר BIG DATA. במילים אחרות, זה אולי הכי קרוב לאמת שהמדע מסוגל לייצר.

כל המשתתפים הם בני דור X ו Y קרי אנשים בגיל העבודה משנות העשרים עד שנות החמישים לחייהם. המחקר בחן 10 מחלות, תסמינים או הרגלים מסוכנים לבריאות.

במקום הראשון היה דיכאון מז'ורי, אחריו התמכרויות לסמים ואלכוהול, לחץ דם גבוה, היפראקטיביות, מחלות נפשיות, מחלות מעי דלקתיות, כולסטרול גבוה, התמכרות לסיגריות וסוכרת מסוג 2.

נעשו שני מבחנים: הראשון השווה בין בני דור ה X, בגילאי 40 וחמישים, לבין בני דור ה Y, בני העשרים- שלושים. המחקר מצא עלייה באחוזי המחלה דווקא אצל הצעירים יותר, כמעט בכל המחלות.

אבל המחקר השני הוא המשמעותי: הוא לקח את מצב האנשים על פני אותם 10 מחלות בשנת 2014 וחזר ובדק אותם ב 2017, אחרי 3 שנים. המטרה הייתה לבדוק את קצב השינוי. נמצאה עלייה באחוזים בכל המחלות כולל 31% בדיכאון מז'ורי, 29% בהיפראקטיביות, 22% בסוכרת מסוג 2, 16% יותר לחץ דם גבוה ו 15% יותר מחלות נפשיות, וכל זה תוך 3 שנים בלבד.

שאלנו רופאים אם יש משהו משותף לכל אותן מחלות ותסמינים. הם אמרו דבר אחד: STRESS.

הדור הצעיר, חיצונית אולי נראים מצוין, מתאמנים, אוכלים נכון. אבל מצבם הרפואי יהיה פחות טוב מהמבוגרים. הם מתחילים לחלות מגיל 27 ואילך. במילים אחרות: הבחור בן ה 30 שמתאמן בחדר הכושר ונראה מצוין הולך לחיות פחות ועם מחלות קשות יותר מסבא שלו, שהלך בשכונה עם כרס קטנה, אמר שלום לאנשים והיה לו חבר באמת. זה שאתם קוראים את הדברים כרגע והטלפון החכם צמוד אליכם, ומצפצף בהתראות כל העת, אתם משלמים על זה בגדול. זה הכיוון.

אבל עכשיו הגיעה הקורונה. היא קידמה אותנו לעבודה היברידית, ונתנה לכם יותר מ 10 שעות שבועיות בניחותא. קחו אותן בשתי ידיים. אם לא, 55 מיליון אמריקאים כבר סימנו לכם את הכיוון.

לבריאות

 

הרצאות תמיר ליאון

חוסן ארגוני – MRIO

תמיר ליאון פודקאסט TAKE 5

 

Intel
contact
GET IN TOUCH