תמיר ליאון, אנתרופולוג יישומי

מאמרים

04 פברואר, 2022 twitter Linkedin facebook

עתידנות – קץ הדמוקרטיה

נכתב על ידי תמיר ליאון, אנתרופולוג יישומי

לפני הבחירות הקודמות בארה"ב השתרר קונצנזוס בקרב אנשי המדיה והתרבות כי הילרי קלינטון תנצח.

לאחר הבחירות הואשמה פייסבוק בכך שהיא יוצרת אפקט של Eco Chamber, "תיבת תהודה", כלומר האלגוריתם שלה מהדהד את דעות חבריך הדומות לך, וכך אתה נחשף לתמונת מציאות מוגבלת. את הדוגמא ההפוכה הציג הדוקומנטריסט מייקל מור אשר שבר את מעגל הרשת, יצא פיזית למסע חוצה אמריקה ולפגישות עם אנשים שאינם מהמילייה שלו, וקבע לפני הבחירות שטראמפ ינצח.

אבל הסיפור האמיתי של הרשתות החברתיות וגם של מנועי החיפוש הוא שהן יוצרות קבוצות מובהקות בחברה ובעיקר שוללות את הקבוצות האחרות.

העמים באסיה חשבו לפני כ 900 שנה שהמונגולים הם שדים מהעולם שמתחת בגלל טקטיקות פסיכולוגיות של ג'ינגיס חאן, חיסול עשרות מיליוני אנשים ע"י צבאותיו וצמצום הקשר בין העמים השונים לשדה הקרב בלבד. כיום זה נובע כמובן מכך שאנשים פוגשים אנשים זרים בעיקר על פני המסך, שכאמור מתווך ע"י הרשתות ומנועי החיפוש. הטלוויזיה לא עוזרת בהבנת המציאות לא רק מפני שהמסרים שלה קיצוניים יותר כדי למכור רייטינג ופרסומות אלא בעיקר בגלל שהמדיום לא מאפשר דיון עמוק והבנה של תהליכים. זאת הסיבה האמיתית לכך ש "The Revolution Will Not Be Televised" כמילות הדקלום של גיל סקוט הרון מ 1971.

השלילה המוחלטת והדמוניזציה של הקבוצות האחרות שאינן הקבוצה שלך (שמאל -ימין, רפובליקנים-דמוקרטים וכיו"ב), שבאה לידי ביטוי קיצוני יותר בדורות הצעירים אשר צורכים את רוב החדשות שלהם מהרשתות החברתיות, עלולה להביא לכך שקבוצה מסוימת לא תקבל את תוצאות הבחירות שבהן הפסידה למועמדי הקבוצה האחרת, השנואה, ותקרא תגר על כל התהליך הדמוקרטי ("צריך להחליף את העם").

איום נוסף, שאף הוא תוצר נלווה של הטכנולוגיה הוא היכולת, או החשש מהיכולת לרמות בבחירות באמצעות פריצות סייבר, דבר שמטיל צל כבד על כל תוצאה שהיא.

כל זה מתודלק באמצעות אנשים שמשתפים תיאוריות לא מבוססות בתקשורת, בעיקר מטעמים פסיכולוגיים של תחושת שליטה, העצמה אישית מתוקף היותך שותף סוד לכאורה, חשד עמוק בממסד באשר הוא וסתם חוסר תודעה לגבי המשמעות של שיתוף כזה.

אני נותן לדמוקרטיה עשור לכל היותר במציאות כזאת שרק תלך ותקצין.

פתרון: חינוך לנוער ומבוגרים לקריאה ביקורתית של מידע בכלל וחיפוש מקצועי יותר ברשת בכלל. זהו כלי מרכזי באוסף הכישורים והיכולות של מה שהאו"ם מכנה: "אזרח דיגיטלי".

 

הרצאות תמיר ליאון

חוסן ארגוני – MRIO

תמיר ליאון פודקאסט TAKE 5

 

 

Intel
contact
GET IN TOUCH