תמיר ליאון, אנתרופולוג יישומי

מאמרים

06 יולי, 2023 twitter Linkedin facebook

חוסן – על מה תהיו מוכנים לעצור כל פעילות?

נכתב על ידי תמיר ליאון, אנתרופולוג יישומי

 

שכונת ג'סי כהן חולון, קיץ 2016. בלילות דולקים האורות במגרשים כדי לאפשר פעילות לנוער.

ביום הראשון של החופש הגדול פורצת קטטה בין שני נערים באזור המגרשים.

התגובה של מדריכי הנוער יוצאת דופן: במשך מחצית מחופשת הקיץ המגרשים ננעלים. צוות המדריכים יושב מחוץ למגרשים שעדיין מוארים בלילות ומשוחח עם הנוער, אבל אף אחד לא מורשה להיכנס למרות כל התלונות של הילדים וההורים. לאחר חודש נפתחים המגרשים ומאז, לאורך כל הקיץ, לא נרשם אפילו מקרה אחד של אלימות. הגבול סומן.

כשהגיע ג'יימס קוק לטהיטי באפריל 1769, הוא מצא שלנשים אסור לאכול בנוכחות הגברים. האיסורים החברתיים בפולינזיה כונו "טאפו" שמשמעותו "המסומן" או "הלא ניתן למגע", והתגלגלו לאנגלית במילה טאבו.

כשהטאבו נשבר, מתערער הבסיס של הקבוצה. למשל בגידה במדינה או אמירת השם המפורש ביהדות. משום כך, העונש שהושת על שבירת טאבו היה הכבד ביותר: חרם. חיים גרועים ממוות. האדם שעבר על האיסור לא יכול להשתייך יותר לקבוצה שעבורה הטאבו הוא קדוש. הוא מנודה.

אין טאבו אחד שמשותף לכלל החברות האנושיות (גילוי עריות הוא הקרוב ביותר לכך), אבל ישנם איסורי טאבו לעמים, למדינות, וגם לחברות מסחריות (מחקר שנערך בקרב 500 החברות הגדולות בארה"ב מצא שלא מדברים בפומבי על עניינים הקשורים למחזור הנשי למשל. גם שאלות חודרניות על שכר אישי הם טאבו. ובכלל, כמי שמודד לכידות בארגונים תמיד מפתיע אותי לגלות בכמה מהם מתקיימים איסורי טאבו לא מדוברים).

מניתוח התגובות של המתנגדים לשינויים במערכת המשפט, נראה שבעבור חלקם מדובר בשבירת טאבו של מדינת ישראל כדמוקרטיה, ולפיכך מצדיק כל תגובה שאיננה אלימה.

כאשר שבירה של טאבו לא מקבלת את התגובה הראויה, או שהיא נתפסת רק כעבירה "רגילה" שיש להגיב אליה בעונש סטנדרטי, כי אז כל המסגרת נמצאת בסכנה של אבדן דרך.

(במשפחה, שבירת הטאבו תעשה לרוב ע"י "הכבשה השחורה", שהוא בדרך כלל, כפי שיספר לכם כל מטפל מנוסה, הילד הרגיש של המשפחה, שלוקח את הבעיה הלא מדוברת של המשפחה על עצמו, והדפוס שנראה אצלו יתבטא בצורה אחרת גם אצל האחים "המוצלחים").

חישבו איש איש לעצמו: על מה תהיו מוכנים לעצור כל פעילות במסגרת שלכם: במשפחה, בחברה העסקית, לפחות לשבוע- שבועיים, למרות כל האילוצים והמחויבויות והדד ליינים. התשובה שתשיבו לעצמכם בכנות תפתח לכם צוהר לסט הערכים האמיתי שלכם. צפו להפתעות.

ומהרגע שהבנתם מה הטאבו עבורכם תעמדו על המשמר, כי אם לא תהיו ערניים ולא תגיבו בחדות, תוכלו לאבד מבלי משים את היקר לכם מכל: המשפחה שלכם והקהילה שלכם. וזה לא יתרחש ברעש גדול, למעשה אפילו לא תשימו לב בהתחלה, עד שזה יכה בכם במלוא האימה.

 

התמונה לקוחה מהסרט THE GREEN INFERNO

 

תמיר ליאון הרצאות

תמיר ליאון פודקאסט TAKE 5

חוסן ארגוני – MRIO

 

Intel
contact
GET IN TOUCH